We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE Intel Xeon Gold 5222 processor 3.8 GHz 17 MB L3
SKU
SRF8VB
Login for pricing
In Stock:
2 available
Intel Xeon Gold 5222, 17M Cache, 3.8 GHz, 105 W TDP, FCLGA3647
| SKU | SRF8VB |
|---|---|
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | 2nd Generation Intel® Xeon® Scalable |
| Processor base frequency | 3.8 GHz |
| Cooler included | No |
| Processor codename | Cascade Lake |
| Thermal Design Power (TDP) | 105 W |
| Processor cache | 17 MB |
| Processor model | 5222 |
| Processor threads | 8 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor boost frequency | 3.9 GHz |
| Stepping | B1 |
| Bus type | UPI |
| Component for | Server/workstation |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor family | Intel® Xeon® Gold |
| Processor cores | 4 |
| Processor socket | LGA 3647 (Socket P) |
| Processor series | Intel Xeon Gold 5000 Series |
| Processor cache type | L3 |
| Memory | |
| Maximum internal memory supported by processor | 1 TB |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by processor | 2933 MHz |
| Memory channels | Hexa-channel |
| ECC | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card | No |
| Power | |
| Thermal Design Power (TDP) | 105 W |
| Technical details | |
| Intel TSX-NI | Yes |
| Intel® Turbo Boost Technology | 2.0 |
| Intel Trusted Execution Technology | Yes |
| Intel® Hyper Threading Technology (Intel® HT Technology) | Yes |
| Intel® AES New Instructions (Intel® AES-NI) | Yes |
| Execute Disable Bit | Yes |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | Yes |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Supported instruction sets | AVX-512 |
| Scalability | 4S |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Embedded options available | No |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Thermal Design Power (TDP) | 105 W |
| Processor series | Intel Xeon Gold 5000 Series |
| Market segment | Server |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Processor cache type | L3 |
| Number of UPI links | 2 |
| Mode-based Execute Control (MBE) version | Yes |
| Intel® Volume Management Device (VMD) version | Yes |
| Intel® Run Sure Technology version | Yes |
| AVX-512 Fused Multiply-Add (FMA) units | 2 |
| Features | |
|---|---|
| Maximum number of PCI Express lanes | 48 |
| Thermal Design Power (TDP) | 105 W |
| Execute Disable Bit | Yes |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Supported instruction sets | AVX-512 |
| Scalability | 4S |
| Embedded options available | No |
| Market segment | Server |
| Intel® Optane™ Memory module included | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85423119 |
| Processor special features | |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel Turbo Boost Max Technology 3.0 | No |
| Intel® Speed Shift Technology | Yes |
| Intel TSX-NI | Yes |
| Intel® Turbo Boost Technology | 2.0 |
| Intel Trusted Execution Technology | Yes |
| Intel® Hyper Threading Technology (Intel® HT Technology) | Yes |
| Intel® AES New Instructions (Intel® AES-NI) | Yes |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| AVX-512 Fused Multiply-Add (FMA) units | 2 |
| Intel® vPro™ Platform Eligibility | Yes |
| Operational conditions | |
| Tcase | 72 °C |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85423119 |
| Other features | |
| Compatibility | DL360 GEN10 |
You may also be interested in
| Product |
HPE Intel Xeon Gold 5222 processor 3.8...
Login for pricing
|
HPE Intel Xeon E5-2603 v3 processor 1....
Login for pricing
|
Popular
HPE Intel Xeon E5-2603 v3 processor 1....
Login for pricing
|
HPE 719053-B21-RFB processor 1.6 GHz 1...
Login for pricing
|
Bestseller
Intel Core i5-12600KF processor 20 MB...
Login for pricing
|
Recommended
AMD Ryzen 5 4500 processor 3.6 GHz 8 M...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SRF8VB
|
726664-B21
|
719053-B21
|
719053-B21B
|
BX8071512600KF
|
100-100000644MPK
|
| Manufacturer |
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
Intel
|
AMD
|
| Processor lithography |
up to 22nm
|
up to 22nm
|
up to 22nm
|
up to 22nm
|
N/A
|
up to 22nm
|
| Processor socket |
LGA 3647 (Socket P)
|
LGA 2011-v3
|
LGA 2011-v3
|
LGA 2011-v3
|
LGA 1700
|
Socket AM4
|
| Package type |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Box
|
Box
|
| Processor cores |
4
|
6
|
6
|
6
|
10
|
N/A
|
| Cooler included |
N
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N
|
N/A
|
| Processor family |
Intel Xeon Gold
|
Intel Xeon E5 v3
|
Intel Xeon E5 v3
|
Intel Xeon E5 v3
|
Intel Core i5
|
AMD Ryzen 5
|
| On-board graphics card |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Discrete graphics card |
N
|
N/A
|
N/A
|
N
|
N
|
N
|



