We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HyperX Armada 25 FHD Gaming Monitor
SKU
64V61AA
| Display | 24.5" 1920 x 1080 pixels |
|---|---|
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Built-in camera | No |
| Market positioning | Gaming |
| SKU | 64V61AA |
| EAN | 0196548124176 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
All-in-One package: Desk mount included[2]
Don’t spend days searching for a compatible mount! Armada takes care of that with its sturdy ergonomic arm and desk mount. Simply snap into the back and elevate your monitor to reclaim desk space!
240Hz refresh rate and 1ms response time[3]
The speedy 240Hz refresh rate and 1ms response time deliver smoother, more responsive visuals, something that can give you the advantage in competition.
24.5-inch 1920x1080 IPS panel
Enjoy stunning full HD picture quality with vibrant, accurate color. The IPS panel looks good even at wide angles, making it great for multi-monitor setups.
Your Space, Your Way
HyperX Armada Gaming Monitors are the first[1] gaming monitors to include the monitor head and ergonomic arm[2] right in the box. Save yourself the hassle of searching for a compatible desk mount, and spend that time dominating the game with the Armada 25’s 240Hz refresh rate and 1ms response time[3]. That rapid responsiveness is built for shooters and competitive games where split-seconds that can tip the balance between victory and getting looted. When you have more time to fully take in the scenery, you’ll have full HD resolution with vibrant colors. Further enhance your gaming experience with NVIDIA® G-SYNC®4, which eliminates screen tearing, stuttering and input lag. Embrace the advantage and space-creating versatility of the HyperX Armada 25 Gaming Monitor and ergonomic arm.
HyperX Armada Gaming Monitors are the first[1] gaming monitors to include the monitor head and ergonomic arm[2] right in the box. Save yourself the hassle of searching for a compatible desk mount, and spend that time dominating the game with the Armada 25’s 240Hz refresh rate and 1ms response time[3]. That rapid responsiveness is built for shooters and competitive games where split-seconds that can tip the balance between victory and getting looted. When you have more time to fully take in the scenery, you’ll have full HD resolution with vibrant colors. Further enhance your gaming experience with NVIDIA® G-SYNC®4, which eliminates screen tearing, stuttering and input lag. Embrace the advantage and space-creating versatility of the HyperX Armada 25 Gaming Monitor and ergonomic arm.
| Audio | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | No |
| Performance | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in camera | No |
| NVIDIA G-SYNC type | G-SYNC |
| AMD FreeSync type | FreeSync |
| AMD FreeSync | No |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| Display | |
| Display brightness (typical) | 400 cd/m² |
| Screen shape | Flat |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Colour gamut | 99% |
| Maximum refresh rate | 240 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 99% |
| HD type | Full HD |
| Display technology | LCD |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Vertical scan range | 48 - 240 Hz |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Backlight type | Edge LED |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Response time | 1 ms |
| Display diagonal | 62.2 cm (24.5") |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Display brightness (peak) | 450 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Panel type | IPS |
| Colour depth | 8 bit |
| Display diagonal (metric) | 62.2 cm |
| LED backlight | Yes |
| Colour gamut standard | sRGB |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Market positioning | Gaming |
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Camera | |
| Built-in camera | No |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | No |
| HDMI ports quantity | 2 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDMI | Yes |
| HDMI version | 2.0 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Technical details | |
| Height (without stand) | 330.2 mm |
| Depth (without stand) | 61.2 mm |
| Width (without stand) | 557.4 mm |
| Cable lock slot | No |
| HDMI | Yes |
| Product colour | Black |
| UNSPSC-code | 43211902 |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://kaas.hpcloud.hp.com/pdf-public/pdf_8666243_en-US-1.pdf https://row.hyperx.com/pages/limited-warranty-statement |
| Country of origin | China |
| Power supply type | Internal |
| Touchscreen | No |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | No |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle range | 180 - 180° |
| Tilt angle range | -25 - 60° |
| Height adjustment | No |
| Tilt adjustment | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Power supply type | Internal |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 45 W |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy efficiency class (HDR) | E |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Weight & dimensions | |
| Height (without stand) | 330.2 mm |
| Depth (without stand) | 61.2 mm |
| Width (without stand) | 557.4 mm |
| Width (with stand) | 557.4 mm |
| Depth (with stand) | 61.2 mm |
| Height (with stand) | 330.2 mm |
| Package width | 629 mm |
| Package depth | 227 mm |
| Package height | 413 mm |
| Package weight | 12.7 kg |
| Width | 557.4 mm |
| Height | 330.2 mm |
| Depth | 61.2 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 629 mm |
| Package depth | 227 mm |
| Package height | 413 mm |
| Package weight | 12.7 kg |
| Package type | Box |
| Quick start guide | Yes |
| Screws included | Yes |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| Screws included | Yes |
| Sustainability | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 270 |
| Carbon footprint | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 270 |
| Total carbon emissions, w/o use phase (kg of CO2e) | 90 |
| Carbon emissions, manufacturing (kg of CO2e) | 171 |
| Carbon emissions, logistics (kg of CO2e) | 4 |
| Carbon emissions, end-of-life (kg of CO2e) | 5 |
| Features | |
| Country of origin | China |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| UNSPSC-code | 43211902 |
| Width | 557.4 mm |
| Height | 330.2 mm |
| Depth | 61.2 mm |
| Supplied AC adapter type | 196548124039 |
| Height (without stand) | 330.2 mm |
| Depth (without stand) | 61.2 mm |
| Width (without stand) | 557.4 mm |
| Quick start guide | Yes |
| HDMI | Yes |
| Power supply type | Internal |
| Display brightness (peak) | 450 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Package type | Box |
| Logistics data | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 270 |
You may also be interested in
| Product |
New
HyperX Armada 25 FHD Gaming Monitor
Login for pricing
|
Recommended
Viewsonic TD2760 computer monitor 68.6...
Login for pricing
|
Bestseller
Philips 242B9TL/00 computer monitor 60...
Login for pricing
|
ZOWIE XL2540K computer monitor 62.2 cm...
Login for pricing
|
Hot Product
Philips P Line 326P1H/00 computer moni...
Login for pricing
|
Popular
Philips P Line 329P1H/00 computer moni...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
64V61AA
|
TD2760
|
242B9TL/00
|
9H.LJMLB.QBE
|
326P1H/00
|
329P1H/00
|
| Manufacturer |
HP
|
Viewsonic
|
Philips
|
Benq
|
Philips
|
Philips
|
| Display technology |
LCD
|
LED
|
LCD
|
LED
|
LED
|
LED
|
| Native aspect ratio |
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
| VESA mounting |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| NVIDIA G-SYNC |
Y
|
N
|
N
|
N/A
|
N/A
|
N
|
| Built-in USB hub |
N
|
Y
|
N/A
|
N
|
Y
|
Y
|
| AMD FreeSync |
N
|
N
|
N
|
Y
|
N/A
|
N
|
| Display diagonal |
≈ 21 inches
|
≈ 21 inches
|
≈ 21 inches
|
≈ 21 inches
|
30 to 50 inches
|
30 to 50 inches
|
| Display resolution |
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
N/A
|
N/A
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Touchscreen |
N
|
Y
|
Y
|
N
|
N
|
N
|
| Built-in camera |
N
|
N
|
N/A
|
N
|
Y
|
Y
|
| Market positioning |
Gaming
|
N/A
|
N/A
|
Gaming
|
Home
|
Home
|





