We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lindy 46362 InfiniBand/fibre optic cable 3 m LC SC Pink
SKU
46362
- Fiber Optic Duplex Patch Cable incl. Measurement protocol
- Multimode
- 50/125 microns
- Zip Twin Cable, halogen-free
- Connector: LC / SC
- max. Insertion loss <0.3 dB. Individually tested with an indication of the individual insertion
- Measurement protocol
| Cable length | 3 m |
|---|---|
| SKU | 46362 |
| EAN | 4002888463621 |
| Manufacturer | Lindy |
| Availability | In Stock |
| Features | |
|---|---|
| Fibre optic type | OM4 |
| Connector 1 | LC |
| Connector 2 | SC |
| Cable length | 3 m |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Product colour | Pink |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Technical details | |
|---|---|
| Connector 1 | LC |
| Connector 2 | SC |
| Cable length | 3 m |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 3 m |
You may also be interested in
| Product |
Lindy 46362 InfiniBand/fibre optic cab...
Login for pricing
|
Hot Product
Digitus Fiber Optic Multimode Patchcor...
Login for pricing
|
Bestseller
Digitus Fiber Optic Multimode Patchcor...
Login for pricing
|
Popular
C2G 85514 fibre optic cable 2 m SC OFN...
Login for pricing
|
Recommended
C2G 85606 fibre optic cable 3 m LC OFN...
Login for pricing
|
New
Lindy 2m LC-LC OM2 50/125 Fibre Optic...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
46362
|
DK-2533-01-4
|
DK-2533-03-4
|
85514
|
85606
|
46481
|
| Manufacturer |
Lindy
|
Digitus
|
Digitus
|
C2G
|
C2G
|
Lindy
|
| Cable type |
N/A
|
I-VH
|
I-VH
|
OFNR
|
OFNR
|
N/A
|





