We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect FIB110005 InfiniBand/fibre optic cable 5 m ST Orange
SKU
FIB110005
Login for pricing
In Stock:
1 available
Optical Fibre Cable, ST-ST, Multimode, Duplex, OM1 (Orange), 5m
- Designed for Data Centers, Industry and Computer Centers
- LSZH (Low Smoke Zero Halogen) and flame retardant
- RoHS compliant
| SKU | FIB110005 |
|---|---|
| EAN | 7331990014870 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
The 62.5/125µm OM1 multimode fiber optic cable is suitable for fast Ethernet, gigabit Ethernet and fiber channel applications, such as in data centers, telecom rooms, server farms, cloud storage networks and any place where fiber jumper cables are needed. OM1 patch cords are manufactured using LSZH cables which conform to IEC, EIA TIA or Telcordia standards.
| Features | |
|---|---|
| Fibre optic type | OM1 |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Connector 1 | ST |
| Connector 2 | ST |
| Cable length | 5 m |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 62.5 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Insertion loss | 0.3 dB |
| Product colour | Orange |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| InfiniBand protocol | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Cable diameter | 2 mm |
| Weight | 100 g |
| Cable length | 5 m |
| Package weight | 300 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 300 g |
| Technical details | |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Connector 1 | ST |
| Connector 2 | ST |
| Cable length | 5 m |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 62.5 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Insertion loss | 0.3 dB |
You may also be interested in
| Product |
Microconnect FIB110005 InfiniBand/fibr...
Login for pricing
|
Hot Product
Digitus Fiber Optic Multimode Patchcor...
Login for pricing
|
Bestseller
Digitus Fiber Optic Multimode Patchcor...
Login for pricing
|
Popular
C2G 85514 fibre optic cable 2 m SC OFN...
Login for pricing
|
Recommended
C2G 85606 fibre optic cable 3 m LC OFN...
Login for pricing
|
New
Lindy 2m LC-LC OM2 50/125 Fibre Optic...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
FIB110005
|
DK-2533-01-4
|
DK-2533-03-4
|
85514
|
85606
|
46481
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Digitus
|
Digitus
|
C2G
|
C2G
|
Lindy
|
| Cable type |
N/A
|
I-VH
|
I-VH
|
OFNR
|
OFNR
|
N/A
|





