We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Soundcore Liberty 5 Wireless Noise Cancelling Earbuds, White
SKU
A3957G21
Login for pricing
In Stock:
37 available
soundcore Liberty 5 Wireless Noise Cancelling Earbuds, White
- Adaptive Noise Cancelling 3.0 technology silences the world around you
- Blocks voices 2× more effectively for quieter commutes
- Dolby Audio with custom modes for music, films, and podcasts
- Wool paper diaphragms and bass-enhancing tubes for balanced sound
- Hi-Res Audio and LDAC for lossless Hi-Fi sound
- Instant AI translation between over 100 languages
- 6 mics and AI algorithm reduce environmental noise for clearer calls
- Customise your sound and access soundscapes with the free soundcore App
| SKU | A3957G21 |
|---|---|
| EAN | 0194644230807 |
| Manufacturer | SoundCore |
| Availability | In Stock |
2x Stronger Voice Reduction: The ANC 3.0 technology and a purpose-built acoustic cavity target, dampen, and block human voices 2x more effectively. It lets you enjoy a quiet commute.
Real-Time Adaptive Noise Cancellation: The Adaptive ANC 3.0 algorithm adjusts every 0.3 seconds to accommodate every subtle shift in your environment for optimal, seamless silence around the clock.
Immersive Dolby Audio: With industry-leading Dolby Audio and custom modes for music, movies, and podcasts, Liberty 5 wireless earbuds put you in the front seat of any performance.
Balanced, Detail-Rich Listening: Powered by wool paper diaphragms, bass-enhancing tubes, LDAC, and Hi-Res Audio, these noise-cancelling earbuds reproduce musical nuances, delivering rich, well-balanced treble and bass.
6-Mic AI Calls: Equipped with six mics, AI noise cancellation, and a wind-resistant algorithm, these wireless earbuds capture your voice and reduce wind noise, ensuring natural, clear calls as if you're talking face to face.
Real-Time Adaptive Noise Cancellation: The Adaptive ANC 3.0 algorithm adjusts every 0.3 seconds to accommodate every subtle shift in your environment for optimal, seamless silence around the clock.
Immersive Dolby Audio: With industry-leading Dolby Audio and custom modes for music, movies, and podcasts, Liberty 5 wireless earbuds put you in the front seat of any performance.
Balanced, Detail-Rich Listening: Powered by wool paper diaphragms, bass-enhancing tubes, LDAC, and Hi-Res Audio, these noise-cancelling earbuds reproduce musical nuances, delivering rich, well-balanced treble and bass.
6-Mic AI Calls: Equipped with six mics, AI noise cancellation, and a wind-resistant algorithm, these wireless earbuds capture your voice and reduce wind noise, ensuring natural, clear calls as if you're talking face to face.
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Built-in |
| Recommended usage | Calls/Music |
| Country of origin | China |
| Plug and Play | Yes |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | In-ear |
| Product colour | White |
| Foldable | No |
| Protection features | Dust resistant, Water resistant |
| Control type | Touch |
| International Protection (IP) code | IP55 |
| Detachable cable | No |
| Suitable for outdoor use | Yes |
| Suitable for indoor use | Yes |
| Suggested gender | Boy/Girl |
| Market segment | Consumer |
| Technical details | |
| Plug and Play | Yes |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | In-ear |
| Product colour | White |
| Foldable | No |
| Country of origin | China |
| Charging case | Yes |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Built-in |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | In-ear |
| Product colour | White |
| Foldable | No |
| Control type | Touch |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | True Wireless Stereo (TWS) |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector | USB Type-C |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Bluetooth profiles | LDAC |
| Headphones | |
| Ear coupling | Intraaural |
| Driver unit | 9.2 mm |
| Noise canceling type | Adaptive |
| Transparency mode | Yes |
| Noise canceling | Yes |
| Noise reduction | Yes |
| Microphone | |
| Microphone type | Built-in |
| Control unit | |
| Control type | Touch |
| Battery | |
|---|---|
| Fast charging | Yes |
| Battery operated | Yes |
| Charging source | USB |
| Battery type | Built-in battery |
| Continuous audio playback time (ANC off) | 12 h |
| Continuous audio playback time (charging case/ANC off) | 48 h |
| Continuous audio playback time (charging case/ANC on) | 32 h |
| Continuous audio playback time (ANC on) | 8 h |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 58 g |
| Width | 59 mm |
| Height | 29 mm |
| Depth | 57 mm |
| Left earpiece weight | 4.6 g |
| Right earpiece weight | 4.6 g |
| Packaging data | |
| Package width | 108 mm |
| Package height | 56 mm |
| Package depth | 108 mm |
| Package weight | 144 g |
| Cables included | USB Type-C to USB Type-A |
| Packaging content | |
| Cables included | USB Type-C to USB Type-A |
| AC adapter included | No |
| Charging case | Yes |
| Logistics data | |
| Customs product code (TARIC) | 8517629400 |
| Power | |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Supplier features | |
| Country of origin | China |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Bluetooth profiles | LDAC |
You may also be interested in
| Product |
Soundcore Liberty 5 Wireless Noise Can...
Login for pricing
|
Recommended
Jabra BIZ 2300 Mono, USB, UC
Login for pricing
|
Bestseller
Jabra BIZ 2300 Duo, NC
Login for pricing
|
Hot Product
Jabra BIZ 2300 Duo, USB, UC
Login for pricing
|
Popular
Jabra BIZ 2400 II Mono IP, 3-in-1
Login for pricing
|
New
Jabra Biz 2300 QD, Wideband, Duo
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
A3957G21
|
2393-829-109
|
2309-820-104
|
2399-829-109
|
2486-820-209
|
2389-820-109
|
| Manufacturer |
SoundCore
|
Jabra
|
Jabra
|
Jabra
|
Jabra
|
Jabra
|
| Wearing style |
In-ear
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
| Recommended usage |
Calls/Music
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
| Microphone type |
Built-in microphone
|
N/A
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
N/A
|
Boom microphone
|
| Connectivity technology |
True Wireless Stereo (TWS)
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Wired
|
| Product type |
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|



