We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
VALUE S/FTP (PiMF) Patch Cord Cat.6, yellow 0.5 m
SKU
21.99.1322
| Cable length | 0.5 m |
|---|---|
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| SKU | 21.99.1322 |
| EAN | 7611990177394 |
| Manufacturer | Value |
| Availability | In Stock |
Patch cable for networking connections between devices. Prepared double shielded Twisted Pair cable with screened RJ-45 connectors on both ends. Durable due to moulded kink protection. Flexible cable, suitable for narrow bending. Plugs with gold plated contacts. Contact settings 1:1, in accordance with the EIA/TIA 568 standard. Construction: 4-pair stranded wire. Complete braid shielding. Pairs shielded with aluminium clad polyester foil..
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Yellow |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable class | E |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Input impedance | 100 Ω |
| Cable length | 0.5 m |
| Features | |
| Input impedance | 100 Ω |
| Product colour | Yellow |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable class | E |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Cable length | 0.5 m |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Input impedance | 100 Ω |
You may also be interested in
| Product |
Popular
VALUE S/FTP (PiMF) Patch Cord Cat.6, y...
Login for pricing
|
New
Cables Direct B6LZ-605 networking cabl...
Login for pricing
|
Recommended
Cables Direct B6LZ-603 networking cabl...
Login for pricing
|
Cables Direct Cat6 0.5m networking cab...
Login for pricing
|
Bestseller
Cables Direct B6-503K networking cable...
Login for pricing
|
Cables Direct B6-505Y networking cable...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
21.99.1322
|
B6LZ-605
|
B6LZ-603
|
B6ST-705G
|
B6-503K
|
B6-505Y
|
| Manufacturer |
Value
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
| Cable standard |
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
| Cable shielding |
S/FTP (S-STP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
F/UTP (FTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
| Cable length |
0m to 1m
|
5m to 10m
|
3m to 5m
|
0m to 1m
|
3m to 5m
|
5m to 10m
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|




