We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
VALUE UTP Patch Cord Cat.5e, grey 1 m
SKU
21.99.0501
| Cable length | 1 m |
|---|---|
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| SKU | 21.99.0501 |
| EAN | 7611990933549 |
| Manufacturer | Value |
| Availability | In Stock |
Prepared cable with unshielded RJ-45 plug on both ends (without coding) incl. kink protection. Connection cable for structured building cabling. Impedance: 100 Ohm. Contact settings 1:1 in accordance with EIA / TIA 568, 8 lines. Construction: internal line 8 wires.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| AWG wire size | 24 |
| Cable standard | Cat5e |
| Cable class | D |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Cable length | 1 m |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| Cable standard | Cat5e |
| Cable class | D |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Cable length | 1 m |
| Other features | |
| Connector(s) | RJ-45 |
| Length | 1 mm |
| Impedance | 100 Ω |
You may also be interested in
| Product |
VALUE UTP Patch Cord Cat.5e, grey 1 m
Login for pricing
|
New
Cables Direct B6LZ-605 networking cabl...
Login for pricing
|
Popular
Cables Direct B6LZ-603 networking cabl...
Login for pricing
|
Cables Direct Cat6 0.5m networking cab...
Login for pricing
|
Bestseller
Cables Direct B6-503K networking cable...
Login for pricing
|
Recommended
Cables Direct B6-505Y networking cable...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
21.99.0501
|
B6LZ-605
|
B6LZ-603
|
B6ST-705G
|
B6-503K
|
B6-505Y
|
| Manufacturer |
Value
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
| Cable standard |
Cat5e
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
| Cable shielding |
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
F/UTP (FTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
| Cable length |
1m to 3m
|
5m to 10m
|
3m to 5m
|
0m to 1m
|
3m to 5m
|
5m to 10m
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|




